Jedną z najważniejszych funkcji życiowych naszego organizmu jest oddychanie. Wbrew pozorom, właściwy oddech nie jest tak oczywisty, a codzienny stres wcale nie pomaga w jego ustabilizowaniu. Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami oddychania, to jednocześnie musimy mieć świadomość, że to może zagrozić naszemu życiu. Nie inaczej jest z oddechem Biota.
Oddech Biota- charakterystyka
Lekarze mówią o tej przypadłości jako o wczesnej fazie bezdechu. Oddech Biota charakteryzuje się bardzo nierównomiernym oddychaniem, nawet w pozycji spoczynkowej. Dajmy na to jeden oddech jest dłuższy, inny krótszy, a odległość między jednym a drugim może dochodzić nawet do 30 sekund, To bardzo niebezpieczne dla funkcjonowania całego organizmu.
W żargonie specjalistycznym nazywany jest również oddechem ataktycznym. Niemiarowy tor oddechu dla osoby w sile wieku jest bardzo niebezpieczny. Jednak dla starszych, bywa nawet śmiertelny. Oddech Biota często pojawia się również w stanach agonalnych, kiedy powoli zamierają wszystkie funkcje życiowe.
Występowanie oddechu Biota
Zaburzenia oddychania najczęściej pojawiają się w parze z innymi schorzeniami. Nie inaczej jest w przypadku oddechu Biota. Występuje on jednak w najbardziej poważnych dolegliwościach, już w ich zaawansowanym stanie. Najczęściej pojawia się w przypadku podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego oraz śpiączki polekowej. Powstaje również, gdy pojawiły się urazy ośrodkowego układu nerwowego.
Co robić, kiedy zdiagnozowano oddech Biota?
Pierwszym krokiem jest skierowanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wnikliwym wywiadzie powinien zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, spirometryczne a nawet RTG płuc. Przychodząc do specjalisty, miej zanotowane najczęściej pojawiające się objawy oraz okoliczności, w jakich się pojawiają. Dodatkową informacją będzie również fakt, o przebytych wcześniej chorobach, urazach a nawet pozornie nic nie znaczących rzeczach takich jak uporczywa zgaga czy czkawka. Wszystko w tym kontekście może mieć kolosalne znaczenie.
Nie tylko oddech Biota
Niemiarowy oddech może mieć różne oblicza, nie tylko te w wydaniu oddechu Biota. W literaturze medycznej wyróżnia się oddech zwolniony, przyspieszony, pogłębiony i spłycony. Oddech zwolniony wiąże się ściśle z substancjami negatywnie działającymi na nasz układ oddechowy, a także z chorobami mózgu i metabolicznymi. Przyspieszony oddech z kolei to efekt chorób związanych z nadciśnieniem a także chorobą serca.
Kolejnym znanym syndromem niewłaściwego oddychania jest oddech Cheyne’a-Stokesa. I w tym przypadku pojawiają się bezdechy które twoją do kilkunastu sekund. Potem jednak oddechy są coraz szybsze i głębsze, aby następnie spowalniać. Ten rodzaj zaburzenia najczęściej pojawia się w przypadku osób z niewydolnością serca oraz chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Niebezpieczny może być również oddech Kussmaula, inaczej oddechem kwasicznym. Najbardziej charakterystyczną cechą tego oddechu jest fakt, że oddychamy szybko i bardzo głęboko. Pojawia się on w parze z mocznicą, ketonową śpiączką cukrzycową oraz kwasicą metaboliczną.
Poprawne oddychanie czyli jakie?
Dostarczanie do organizmu tlenu to jedna z najważniejszych funkcji oddychania. Gdy tego brakuje, albo też tor oddechowy jest zaburzony, dysfunkcji poddaje się cały organizm. Aby samemu zdiagnozować, czy nie mamy przypadkiem problemów oddechowych, wystarczy przyjrzeć się temu jak oddychamy w ciągu dnia. Policz, ile oddechów wykonujesz na minutę oraz, czy są to oddechy płytkie czy też głębokie. Ze wszystkimi nieścisłościami warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu celem wyeliminowania ewentualnych dysfunkcji.