hazard

Oznaki uzależnienia od hazardu online

Uzależnienie od hazardu internetowego jest poważnym problemem, który może wyrządzić wiele szkód. Co więcej, problem ten często może pozostać niezauważony zarówno przez gracza, jak i jego bliskich. A więc, jeżeli gramy w kasynach online i obawiamy się uzależnienia, zawsze możemy zerknąć poniżej i sprawdzić, jak tego unikać.

Co to jest hazard online?

Hazard online to granie w dowolny rodzaj gry online, która obejmuje obstawianie pieniędzy. Popularne gry hazardowe to m.in. poker, blackjack, automaty online i zakłady sportowe. Można grać w te gry z innymi graczami albo z komputerem. Ponadto, żeby wydawać lub zarabiać pieniądze, musimy też zdecydować się na metodę płatności.

W ostatnich latach hazard online stał się jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Jednak od hazardu można się łatwo uzależnić, jeżeli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności i nie będziemy grać z rozsądkiem. Jakby nie było, obecnie dostępnych jest wiele różnych typów i poziomów hazardu.

Hazard online a hazard tradycyjny

Dzięki hazardowi online użytkownicy są bombardowani ofertami darmowej gry na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Takie bonusy bardzo szybko przyciągają graczy, którzy kontynuują uprawianie hazardu nawet po zużyciu darmowego kredytu.

Warto zaznaczyć, że hazard online jest też łatwiejszy do ukrycia, ponieważ nie musimy nawet wychodzić z domu, żeby grać na pieniądze. Coś takiego ułatwia nam kontynuowanie rozgrywki bez obawy, że nakryją nas rodzina lub przyjaciele. Łatwiej jest również wydawać pieniądze, ponieważ nie wkładamy fizycznej gotówki do maszyny. Prawda jest taka, że wydana kwota nie wydaje się tak realna, gdy nie ma fizycznej wymiany pieniędzy.

Dlaczego hazard online uzależnia?

Dla wielu osób hazard jest zabawnym i ekscytującym sposobem spędzania wolnego czasu. Aczkolwiek dla innych może stać się nałogiem, który może potem zawładnąć ich życiem. Niebezpieczeństwo związane z hazardem online polega na tym, że można go uprawiać prywatnie, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie – wystarczy karta kredytowa.

Co więcej, hazard może służyć jako tymczasowe odwrócenie uwagi od trudnych emocji i problemów ze zdrowiem psychicznym. Jest to także sposób na zabicie czasu i uniknięcie nudy.

Podobnie jak w przypadku alkoholu, z czasem gracze nabierają tolerancji na hazard i muszą podejmować większe ryzyko finansowe, aby uzyskać ten sam przypływ dopaminy. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że gracze nie są uzależnieni od wygrywania pieniędzy – są uzależnieni od hazardu. I właśnie dlatego nadal grają, nawet jeśli wygrywają.

Oznaki uzależnienia od hazardu

Hazard online może być łatwym uzależnieniem do ukrycia przed innymi, a nawet możemy sami zaprzeczać, że mamy z tym problem. Dlatego warto zerknąć na poniższe znaki ostrzegawcze, które wskazują, że uzależniamy się od hazardu online.

Obstawianie pieniędzy spoza bankrolla

Osoba, która uprawia hazard w sposób odpowiedzialny, jest w stanie wyznaczyć sobie limit wydatków i sztywno się go trzymać. A jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, jest to znak, że rozwijamy uzależnienie od hazardu.

Ukrywanie uprawiania hazardu

Ukrywanie uprawiania hazardu przed przyjaciółmi i członkami rodziny, aby nie mogli się o tym dowiedzieć, jest oznaką, iż sami w głębi wiemy, że ilość czasu i pieniędzy, jakie przeznaczamy na hazard, są problematyczne.

Uprawianie hazardu bez względu na konsekwencje

Hazard może negatywnie wpływać na nasze życie zawodowe lub relacje osobiste. A do tego może nas wprowadzić w ruinę finansową. Coś takiego może sprawić, że poczujemy desperację i zaczniemy gonić za stratami. Będziemy chcieli odzyskać pieniądze, które straciliśmy w kasynie, obstawiając jeszcze więcej zakładów.

Potrzeba uprawiania hazardu

Wielu uzależnionych graczy nie odczuwa ulgi od stresu, niepokoju lub depresji, dopóki nie zacznie grać na pieniądze. Ponadto, tacy gracze zawsze też szukają kolejnej okazji do uprawiania hazardu.

Uczucie głodu po odstawieniu hazardu

Jeżeli zdecydujemy się zerwać z hazardem, prawdopodobnie doświadczymy różnych pokus i zachcianek, a także innych skutków ubocznych rzucenia nałogu. W takich sytuacjach gracze mogą odczuwać objawy podobne do tych, które pojawiają się po skończeniu z nałogiem alkoholowym.

Objawy uzależnienia od hazardu mogą powodować:

  • Drażliwość
  • Wahania nastroju
  • Niepokój
  • Bezsenność
  • Bóle mięśni
  • Lęk
  • Depresja

Dlatego zawsze pamiętajmy, żeby odwiedzać kasyna online wyłącznie w celach rozrywkowych, a nie zarobkowych. Powinniśmy wyznaczyć sobie limit wydatków i czasu spędzanego w kasynie. I nigdy nie łamać tych reguł. Ponadto, najlepsze kasyna online, jak kasyna mobilne na https://kasyno24.pl/kasyna-mobilne/, oferują też opcje samowykluczenia, aby gracz mógł narzucić sobie szlaban na uprawianie hazardu.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest prawdziwym problemem, który sam nie zniknie z naszego życia. Jeżeli zmagamy się z uzależnieniem od hazardu online albo znamy taką osobę, powinniśmy od razu poszukać odpowiedniej pomocy.

Dostępnych jest wiele terapii na uzależnienie od hazardu i każda z nich jest dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Z reguły są to terapie poznawczo-behawioralne i terapie grupowe, a także program 12 kroków.