Kiedy warto stosować paracetamol?

Dolegliwości bólowe, niezależnie od ich źródła, mogą znacznie utrudnić codziennie funkcjonowanie i pogarszać jakość życia. Nie dziwi więc, że wiele osób, starając się ich pozbyć, sięga po środki przeciwbólowe. Te znajdują się praktycznie w każdej domowej apteczce. Wśród nich bardzo często znajdziemy paracetamol. Kiedy warto po niego sięgać i czym różni się od ibuprofenu? 

Zarówno paracetamol jak i ibuprofen to powszechnie stosowane leki przeciwbólowe, które mogą być używane przez osoby dorosłe oraz podawane dzieciom. Między nimi zachodzą jednak pewne różnice. Jakie dokładnie? 

Paracetamol a ibuprofen – co warto wiedzieć?

Podstawowa różnicą między jednym a drugim lekiem wynika z ich sposobu działania. Ibuprofen należy bowiem do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, natomiast paracetamol ma właściwości przeciwbólowe, ale nie posiada właściwości przeciwzapalnych ani właściwości przeciwagregacyjnych. Warto zwrócić uwagę również na to, że ibuprofen ma więcej przeciwwskazań do stosowania niż paracetamol. Nieco częściej może prowadzić do niepożądanych działań, takich jak ból brzucha, nudności, a także ból głowy i zawroty głowy. Ogólnie uważa się, że skuteczność ibuprofenu i paracetamolu w zwalczaniu bólu są podobne. Na przewagę tego pierwszego niektóre osoby wskazują z uwagi na działanie przeciwzapalne. Z drugiej strony należy pamiętać, że paracetamol może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka, natomiast ibuprofen od 3. miesiąca. Bardzo ważne jest również to, że paracetamol nie niszczy błony śluzowej żołądka i może być zażywany nawet na czczo.  

Kiedy i jak stosować paracetamol?

Wskazaniem do stosowania paracetamolu są bóle różnego pochodzenia o natężeniu łagodnym do umiarkowanego. Lek może wykazywać skuteczność działania w leczeniu bólów głowy, migren oraz bólów reumatycznych. Przyjmowany jest również przy bólach menstruacyjnych, nerwobólach i bólach zębów. Zgodnie z zaleceniem może być stosowany także w takich dolegliwościach jak bóle stawów, mięśni, kości oraz bóle kręgosłupa. Preparaty zawierające paracetamol zalecane są również w przypadku wystąpienia gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy. 

Lek dostępny jest w sprzedaży w różnej postaci, co ułatwia jego podanie nawet najmłodszym pacjentom. W przypadku dzieci zastosowanie znajduje lek w postaci zawiesiny, czopków lub kropli. Natomiast osoby dorosłe mogą przyjmować paracetamol w postaci tabletek, kapsułek lub dostępny w formie granulatu albo proszku w saszetkach. Bardzo ważne jest, by nie łączyć leku z alkoholem.