Osłabienie organizmu sporadyczne i częste

Osłabienia organizmu co jakiś czas doznaje każdy z nas i powody tego są bardzo różne. Lekkie i krótkotrwałe osłabienie daje się łatwo wytłumaczyć, bo to zła pogoda, to niewłaściwa lub rygorystyczna dieta, to brak świeżego powietrza, albo lekkie przeziębienie. I wiele jeszcze innych okoliczności sprzyja gorszej kondycji naszego ciała. Lecz osłabienie trwające kilka lub kilkanaście godzin nie mówiąc już o kilku dniach koniecznie powinno skłonić nas do odwiedzenia lekarza.

Zmęczenie i osłabienie

Osłabienie niesie ze sobą zmęczenie, bo organizm jest czymś wyczerpany i może to być przepracowanie, albo jakaś jednostka chorobowa objawiająca się taką niemocą. Nawet wykonując dłuższy czas pracę o średnim natężeniu może dojść do zmęczenia, nie mówiąc o ciężkiej pracy. I jest to zjawisko zupełnie normalne, na które lekarstwem jest odpoczynek.

Osłabienie może wystąpić także z przemęczenia psychicznego. Wtedy człowiek jest znużony i zmęczony psychicznie. Taki rodzaj zmęczenia wcale nie jest mniej dokuczliwy niż zmęczenie spowodowane pracą fizyczną. Następuje wtedy zwolnienie aktywności ruchowej, zmniejsza się sprawność intelektualna człowieka, osłabia koncentracja i uwaga oraz pamięć, zmniejszona zostaje jakość pracy. Często występują także objawy somatyczne, jak ból głowy, wyczerpanie, senność lub bezsenność, apatia, brak apetytu.

Jakie zjawiska występują, gdy jesteśmy zmęczeni lub osłabieni?

Pod wpływem osłabienia a nawet zmęczenia następuje zwolnienie przekazywania bodźców, zwolnienie procesów myślowych, osłabienie koncentracji, zaburzenie pamięci. Na stronie Migdalki.pl czytamy także, że możliwe mogą być zmniejszenie wydolności czynnościowej, osłabienie spostrzegawczości i wolniejsza praca umysłu i zmysłów, upośledzenie funkcji koordynacji ośrodków nerwowych, zmiana w progu pobudliwości do reakcji odruchowych, jak i uczucie ogólnego osłabienia, bóle mięśniowe, stany depresyjne, rozdrażnienie i jeszcze inne, których jest sporo.

Osłabienie często jest efektem zmęczenia, lecz może być także objawem wielu jednostek chorobowych, jak na przykład niedokrwistość, cukrzyca typu 2, wadliwie pracująca tarczyca, niewydolność nerek, choroba płuc, choroby serca, chora wątroba, rozwijający się nowotwór, czy nawet depresja.

Leczenie osłabienia

W przypadku zmęczenia, przepracowania wystarczy odpocząć, porządnie się wyspać, zdrowo posilić, zażyć świeżego powietrza i zdrowie wraca. Natomiast w przypadku osłabienia a zwłaszcza tego trwającego dłużej najpierw musi być przez lekarza zdiagnozowana przyczyna osłabienia a zwłaszcza wtedy, gdy osłabieniu towarzyszy gorączka, duszności, brak apetytu i spadek wagi ciała, czy nudności lub wymioty. Zdiagnozowanie jest bardzo ważne, bo umożliwia podjęcie konkretnego leczenia. Przed podjęciem leczenia zazwyczaj wykonywanych jest szereg specjalistycznych badań, w celu dokładności diagnozy. Dokładna diagnoza zapewnia trafne leczenie, co przyczynia się do szybszego zdrowienia pacjenta.