Wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Kiedy to objaw poważnych chorób?

Ledwo otwierasz oczy a już masz ochotę wrócić do łóżka. Jesteś wiecznie w złym humorze, zmęczony oraz wyczerpany. Dodatkowo wypalenie zawodowe puka do twoich drzwi. I nie zawsze wystarczy wziąć dłuższy urlop. Kiedy może zrobić się jeszcze poważniej?

A może to po prostu przesilenie?

Czasem nasz organizm jest mądrzejszy od nas samych i daje wskazówki, że warto zwolnić. Przemęczenie może być wynikiem zbyt intensywnego trybu życia, gdzie nie ma dostatecznego miejsca na sen, zdrowe, pełnowartościowe jedzenie oraz relaks po pracy. Zanim więc zaczniesz się zamartwiać, zacznij od zrobienia podstawowych badań. Przewlekłe wyczerpanie fizyczne i psychiczne może być spowodowane zwykłym niedoborem witamin, które w łatwy sposób unormujesz. Co jednak, gdy robi się poważniej?

Morfologia da odpowiedź

Zwykłe badania wykonasz w każdym punkcie laboratoryjnym. Jeżeli wyniki zaniepokoją twojego lekarza, z pewnością zleci kolejne badania. Bardzo często w parze z wyczerpaniem psychicznym idzie cukrzyca, anemia albo zaburzenia czynności wątroby. Dodatkowo może występować również niedoczynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej.

Czy to już depresja?

Nie da się ukryć, że depresję bardzo ciężko jest zdiagnozować, zwłaszcza w jej początkowym stadium. Każdy miewa gorsze dni i nie doszukuje się tutaj od razu zaburzeń lękowych. Jednak to właśnie ona może odpowiadać za powstałe zaburzenia organizmu i warto w tej sprawie skontaktować się ze specjalistą.