Neurolog – co nas powinno skłonić do wizyty u tego specjalisty?

Bóle głowy, utraty przytomności, upadki, napady drgawkowe, ale także niektóre bóle kręgosłupa lub problemy z pamięcią – to mogą być objawy bardzo poważnych chorób i powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, najlepiej neurologa.

Bóle głowy i problemy z pamięcią – niepokojący objaw

Bóle głowy mogą być objawem stresu, przemęczenia, a nawet odpowiedzią organizmu na złą dietę i słabe nawodnienie, ale zdarza się, że ich przyczyną bywają guzy mózgu, problemy z mózgowym krążeniem krwi i wiele innych poważnych schorzeń.

Problemy z pamięcią również mogą świadczyć o chronicznym zmęczeniu, ale bywają także objawem depresji albo są na przykład pierwszymi objawami choroby Alzheimera.

Z kolei zespół bolesnego barku, zaparcia i zaburzenia ruchu podczas snu często poprzedzają chorobę Parkinsona.
Pamiętajmy: problemy neurologiczne, czyli związane z układem nerwowym, mogą wywoływać bardzo różne objawy, które czasami trudno pacjentowi połączyć z rzeczywistą przyczyną, dlatego zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem, niż czekać aż samo przejdzie.

Z pomocy neurologa coraz częściej korzystają także osoby, które chorowały na Covid-19 i ciągle odczuwają skutki tej infekcji. Według badań koronawirus może być przyczyną bólu głowy. Towarzyszy on nie tylko wielu pacjentom w trakcie trwania infekcji, ale pojawia się także później, czasami nawet wiele tygodni po zakażeniu. Aż 44 proc. ozdrowieńców skarży się na bóle głowy, częściej, narzekają tylko na zmęczenie – 58 proc.

Prywatna klinika Promente w Bydgoszczy przychodzi z nowoczesną pomocą neurologiczną

Między innymi pomoc w zakresie problemów neurologicznych i opiekę neurologa w Bydgoszczy oferuje nowa, prywatna klinika neurologiczna w Bydgoszczy. Centrum Neurologii, Psychogeriatrii i Neuropsychologii Promente działa od kilku miesięcy na bydgoskim Szwederowie. W tej prywatnej klinice neurologicznej można uzyskać pomoc w zakresie neurologii ogólnej, specjaliści z Centrum zajmują się takimi problemami jak na przykład: migrena, epilepsja, stany po udarach, zawroty głowy, upadki. Neurolog jest często także odpowiednim specjalistą w przypadku pacjentów z bólami kręgosłupa, pomoże gdy ból spowodowany jest na przykład chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, w której dyskopatia może wywołać ucisk na struktury nerwowe.

Wizytę u neurologa w ramach NFZ można umówić tylko jeśli mamy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, czyli lekarza rodzinnego. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy czekać i wybieramy się prywatnie do neurologa, taki dokument oczywiście nie jest wymagany.

Pierwsza wizyta u neurologa – Promente

Pierwsza wizyta u neurologa jest zazwyczaj dość długa. Badanie neurologiczne może składać się z wielu elementów. Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta i dolegliwości jakie go sprowadzają do gabinetu. Później poświęca kilka minut na wywiad rodzinny, a następnie wykonuje badanie fizykalne, czyli na przykład sprawdza prawidłowość odruchów, koordynację ruchową. Poza tym ocenia pole widzenia, może chcieć osłuchać tętnice szyjne, czasami użyje igły (oczywiście jednorazowej), aby zbadać czucie. Zdarza się także, że neurolog zagląda pacjentowi do gardła – w ten sposób sprawdza odruchy podniebienne i gardłowe przy problemach z mową i połykaniem.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u neurologa?

Dlatego na pierwszą wizytę należy zarezerwować sobie nieco czasu, warto także zabrać ze sobą wyniki badań i spis leków jakie bierzemy – być może lekarzowi przydadzą się te dokumenty. Jeśli będzie taka potrzeba, neurolog zasugeruje wizytę u lekarza innej specjalizacji, rehabilitanta, fizjoterapeuty, neuropsychologa. Specjaliści ci, przyjmują także w Promente lub instytucjach partnerskich, czyli w Propsyche i Refizjo. Pacjenci mogą znaleźć w Promente pomoc także w zakresie: neuropsychiatrii, geriatrii i neuropsychologii. Działa tu także poradnia psychogeriatryczna i leczone są zaburzenia pamięci.

Badania kliniczne nad potencjalnie nowymi lekami na Alzheimera

W Centrum Promente w Bydgoszczy prowadzone są także badania kliniczne nad potencjalnie nowymi lekami dla osób chorujących na Alzheimera, depresję lekooporną lub depresję w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). To daje dodatkowe możliwości pacjentom ośrodka w zakresie dostępności do nowoczesnych terapii i leków, także tym poszukującym pomocy neurologa. Jeśli chodzi o tę specjalizację, to badania dotyczą nowych leków stosowanych w chorobie Alzheimera i zaburzeniach pamięci poprzedzającymi jej wystąpienie.

Prowadzone są trzy różne rodzaje badań. Zgłaszać się mogą pacjenci z zauważalnymi problemami z pamięcią ale w pełni samodzielne (faza Łagodnych Zaburzeń Poznawczych), z rozpoznaną chorobą Alzheimera w fazie łagodnej, gdy wymagają pomocy tylko przy złożonych czynnościach, a w zakresie samoobsługi są samodzielne oraz osoby, u których w rodzinie występowała choroba Alzheimera i niepokoją się o swoją pamięć a jednocześnie nie mają żadnych objawów zaburzeń pamięci. Dzięki udziałowi w badaniach, osoby bez objawów dowiedzą się, czy w ich organizmach proces prowadzący do otępienia potencjalnie się rozpoczął, a jeśli tak, to w tego rodzaju badaniach mają szansę rozpocząć eksperymentalne leczenie przyczynowe, gdy choroba nie spowodowała jeszcze dużych szkód.

W Promente prowadzone są także badania kliniczne związane z leczeniem depresji jednobiegunowej i w przebiegu ChAD. Mogą się do nich zgłaszać osoby z depresją lekooporną, czyli taką która leczona była co najmniej dwoma różnymi popularnymi lekami i nie przyniosły one znaczącej poprawy.

Aby zapisać się na wizytę zadzwoń: 790 219 220. Więcej przeczytasz na stronie internetowej https://pro-mente.pl/neurolog-bydgoszcz/