Jak osiągnąć wymarzoną wagę?

Utrzymanie prawidłowej wagi nie jest łatwe. Wiele osób ma problem z nadwagą, która stała się plagą XXI wieku. Są również osoby, dla których problemem jest niedowaga. Nie mogą przytyć, a ich BMI jest dużo poniżej normy. Co robić w takim wypadku?

Jak zwiększyć masę ciała?

Większość osób martwi się, jak zgubić wagę, ale są i takie, które szukają sposobu, jak szybko przytyć i nabrać trochę tkanki tłuszczowej. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Nie chodzi, aby objadać się fast foodami, tylko jeść na zasadach zdrowego odżywiania i nabrać masy mięśniowej. Na początek warto sprawdzić, co utrudnia przybieranie na wadze. Zazwyczaj jest to wynikiem złej diety i silnego stresu, przyczyną może być wysoka aktywność fizyczna, ale zdarza się, że niskie BMI jest spowodowane chorobami np. celiakią, chorobami pasożytniczymi, chorobami ogólnoustrojowymi, a nawet chorobami nowotworowymi. Warto skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Aby zwiększyć wagę, należy nieco zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe. Ważne, aby zadbać o dodatni bilans energetyczny, czyli jeść więcej niż zużywa organizm. Osoby, które prowadzą bardzo intensywny tryb życia, mogą nieco zwolnić, zredukować ilość ćwiczeń, a wieczorny trening zastąpić spacerem. W trakcie dnia warto regularnie uzupełniać zużywaną energię. Ważne, aby określić zapotrzebowanie kaloryczne i ustalić odpowiednią dietę. Posiłki powinny uwzględniać stan zdrowia danej osoby, jej styl życia, upodobania. Aby zdrowo zwiększyć wagę należy jeść 5-6 posiłków dziennie, w ciągu dnia można również podjadać orzechy, suszone owoce czy zdrowe desery. Dobrze jest wybierać produkty gęste i energetyczne, które pomogą nabrać masy np. kasze, nasiona roślin strączkowych, pożywne zupy. Dodatkowe kalorie będą również w gęstych sokach czy słodkich owocach. Jadłospis musi uwzględniać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze. Codzienne posiłki powinny zawierać odpowiednie ilości białka (15 proc.) tłuszczu (30 proc.) i węglowodanów (55 proc.) Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży menu dopasowane do potrzeb organizmu, pełne niezbędnych składników odżywczych.

Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Pytanie, jak schudnąć zaprząta głowę wielu osobom. Niestety, odchudzanie nie jest łatwe, wymaga czasu i zmiany stylu życia. Nie wystarczy na miesiąc zmienić dietę, i szybko wrócić do niezdrowych nawyków żywieniowych. To na pewno poskutkuje efektem jo-jo i masa ciała szybko wróci do poprzedniej, a nadmiar kalorii będzie odkładał się w postaci tkanki tłuszczowej, a to nie tylko jest nieestetyczne, ale i niezdrowe dla organizmu. Dieta osoby odchudzającej musi zawierać wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze, zaspakajające zapotrzebowanie organizmu. Ważne, aby była dopasowana pod daną osobę, uwzględniała jej stan zdrowia, kondycje, styl życia, indywidualne upodobania. Byle jaka dieta, ułożona bez planu szybko się znudzi i na pewno nie przyczyni się do redukcji masy ciała. W trakcie odchudzania nie można chodzić głodnym, najlepiej jeść 5 niewielkich posiłków, w wyznaczonych porach. Posiłki powinny być zróżnicowane, muszą składać się z białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Niezbędny są składniki mineralne oraz błonnik, który przyśpiesza metabolizm oraz wywołuje uczucie sytości. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych ważna jest również stała aktywność fizyczna. Ruch poprawia przemianę materii, dodaje energii, przyśpiesza utratę wagi. Na początku dobrym pomysłem będą spacery, a wraz ze wzrostem kondycji można dołączyć inną aktywność fizyczną.

Dietetyk online – idealna waga w zasięgu ręki

Zarówno schudnięcie, jak i przybranie na wadze nie jest łatwe. Mało kto wie, jak prawidłowo skomponować dietę, samodzielne układanie posiłków często kończy się niepowodzeniem. Osoby, które nie widzą, jak schudnąć i jak przytyć, powinny skorzystać z pomocy dietetyka. Pacjenci, którzy nie mają możliwości umówienia się na wizytę stacjonarną, mogą wybrać konsultację online. Dietetyk online to wygodna, a zarazem skuteczna forma. Pacjent, za pomocą specjalnego formularza może opisać swoje cele, wymiary, problemy zdrowotne, preferencje kulinarne, a specjalista ułoży zindywidualizowaną, zdrową dietę. Istnieje również możliwość konsultacji telefonicznej, przez komunikator lub drogą mailową. Każda forma jest dobra, a ułożona dieta pomoże osiągnąć zamierzone efekty, zdrowo przytyć, zgubić wagę, przyczynić się również do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Osiągnięcie wymarzonej wagi jest możliwe. Warto tylko uwierzyć w siebie, a w razie potrzeby skorzystać z konsultacji u specjalisty.