Palenie papierosów a nadciśnienie tętnicze – co warto wiedzieć na ten temat?

Palenie wyrobów tytoniowych może wywołać szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zalicza się do nich na przykład nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze – co to takiego?

Przez nadciśnienie tętnicze rozumie się niepożądany stan, w którym ciśnienie krwi jest zbyt wysokie i utrzymuje się na poziomie wynoszącym co najmniej 140/90 mm Hg.

Na początkowym etapie, który może trwać nawet przez kilka lub kilkanaście lat, nadciśnienie tętnicze zazwyczaj nie daje poważniejszych objawów. W dłuższej perspektywie może ono jednak doprowadzić do chorób układu krążenia w tym np. zawału czy udaru mózgu.

Zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego wynika m.in. z takich czynników jak: długotrwały stres, otyłość, uwarunkowania genetyczne oraz – o czym należy szczególnie pamiętać – nałóg papierosowy.

Palenie papierosów a wysokie ciśnienie – jaka jest zależność?

Nie ma większych wątpliwości co do tego, że spożywanie wyrobów tytoniowych przekłada się na podwyższenie ciśnienia tętniczego – jest tak pomimo faktu, iż wypalenie pierwszego papierosa w ciągu dnia może przejściowo je obniżyć oraz pomóc w odstresowaniu się organizmu. Ciśnienie tętnicze będzie zasadniczo tym wyższe, im częściej dana osoba sięga po papierosy.

Efektem nałogu może być rozwój:

  • nadciśnienia naczyniowo-nerkowego,
  • nadciśnienia maskowanego – jest to szczególnie groźny problem. Polega on na podnoszeniu się ciśnienia na co dzień, ale na obniżeniu ciśnienia w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim, kiedy to pacjent nie spożywa tytoniu.

Papierosy a nadciśnienie tętnicze – jaka jest świadomość na ten temat?

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że znaczna część osób palących papierosy nie jest świadoma zagrożeń wynikających z zagrożenia nadciśnieniem tętniczym. Przykładowo, zgodnie z wynikami badań opisanymi w publikacji ,,Świadomość nadciśnienia tętniczego a palenie papierosów wśród dorosłych Polaków”:

  • blisko jedna trzecia palaczy (32,3 proc.) to osoby nieświadome zagrożeń wynikających z nadciśnienia tętniczego,
  • nieco mniej niż połowa (45,8 proc.) osób palących wskazała ograniczenie nałogu jako sposób na walkę z nadciśnieniem tętniczym.

Nadciśnienie tętnicze – jak z nim walczyć? Rzucenie nałogu i nie tylko..

Nadciśnienie tętnicze to stan chorobowy, który niesie ze sobą ryzyko dalszych powikłań dla organizmu. Aby ograniczyć jego negatywne skutki, należy stosować zalecone przez lekarza preparaty oraz podjąć m.in. następujące działania:

  • w przypadku palaczy papierosów – znaczne ograniczenie lub całkowite porzucenie nałogu.  Nie jest to proste zadanie, ale można zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu poprzez terapię czy środki farmakologiczne,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • właściwa dieta, która pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Bibliografia:

  1. Łukasz Balwicki, Tomasz Zdrojewski, Piotr Bandosz, Łukasz Wierucki, Bogdan Wyrzykowski, Świadomość nadciśnienia tętniczego a palenie papierosów wśród dorosłych Polaków. Arterial Hypertension 2010, vol. 14, no 3, s. 196–200.
  2. Tom asz Grodzicki, Barbara Wizner, Palenie tytoniu a nadciśnienie tętnicze, Nadciśnienie Tętnicze 2001, tom 5, nr 1, strony 69-74.