Co pić podczas upałów? Oto, co najlepiej cię nawodni!

O tym, że powinniśmy pić dużo wody, wie każdy. Druga sprawa, czy stosujemy się do tych wskazań. Jednak ostatnie badania szkockich naukowców pokazały, że o wiele istotniejsze jest nie ile pijemy, ale co. I woda nie jest tu najbardziej rekomendowana!

Woda na cenzurowanym?

Wspomniani badacze już na samym początku wskazują, że woda to zawsze dobry pomysł. Jeżeli więc masz pod ręką szklankę wody, to ją wypij na zdrowie. Jednak o dziwo, nie jest to najlepiej nawadniający środek dla naszego organizmu. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę jeszcze inne aspekty. Jakie konkretnie?

Wybieraj z dodatkami!

Przez wiele lat pokutowało przeświadczenie, że nic nie ratuje przed odwodnieniem jak sama woda. Jednak najnowsze badania mówią jasno – lepiej niż sama woda, nawadniają płyny z dodatkiem odrobiny cukru, tłuszczu oraz białka. Chodzi tu nie o samo nawadnianie, ale utrzymanie dobrego poziomu gospodarki wodnej w organizmie przez długi czas.

Zobacz, jak reagujesz!

Musisz zorientować się, jak twoje ciało zachowuje się przy nawadnianiu. Teoretycznie, im więcej pijesz, tym płyn zostanie szybciej wchłonięty. Kolejny ale równie ważny aspekt, to skład napoju. Jeżeli jest bogaty w składniki odżywcze, to lepiej poradzi sobie z nawodnieniem i odżywieniem całego organizmu.

Cukier w wodzie?

Do tego tematu naukowcy podchodzą bardzo ostrożnie. Podkreślają, że odrobina cukru nie zaszkodzi. Jednak ma kluczowe znaczenie w procesach zachodzących  w organizmie podczas wchłaniania wody. Dlatego też nie skreślajmy od razu lekko słodzonych napojów gazowanych. Jednak zamiast nich wybierajmy produkty z wysoką zawartością białka. Zdecydowanie lepiej posłużą naszemu organizmowi.