Od czego zależy dobry sen? 3 rzeczy, których nie wolno bagatelizować!

Sen to najlepsze lekarstwo a jednocześnie czas regeneracji całego naszego organizmu. Jednak o tym czy się wyśpimy, decyduje również to, jak się do tego przygotujemy. I dlatego jest tak ważne, aby zachować pewne żelazne reguły, dzięki którym sen będzie bardziej wydajny.

Wygodny materac

I to nie żart. Dobry materac, wyprofilowana poduszka oraz miła kołdra to podstawa każdego snu. Chodzi tu nie tyle o najdroższe i najlepsze materiały, a o twoje subiektywne odczucie komfortu. Kładąc się do łóżka, musisz czuć się bezpiecznie. To gwarantuje pełne zrelaksowanie i dłuższy, bardziej wydajny sen. Można również zainwestować w specjalne kołdry grawitacyjne, które dodają jeszcze więcej poczucia komfortu.

Sypialnia przed snem powinna być przewietrzona i czysta. Bałagan wokół łóżka również może wpłynąć na negatywny sen. Postaw na proste przestrzenie bez niepotrzebnych gratów i brudnych ubrań. Szczególnie te ostatnie mogą wywoływać spory dyskomfort.

Wyłącz telewizor!

Jeżeli masz w sypialni telewizor, czym prędzej go wyrzuć. Zrezygnuj również z oglądania seriali na laptopie czy przeglądania instagrama przed snem. Zarówno światło z odbiornika telewizyjnego jak i ze smartfona czy laptopa zaburza produkcję melaniny. Zwyczajnie zamiast się zrelaksować, jesteśmy mocno pobudzeni. A nie o to chodzi w zdrowym śnie.

Wycisz się

Niektórym pomaga modlitwa. Inni z kolei wolą krótką medytację przed snem. Bez względu na sposób wyciszenia, do snu zawsze kładź się ze spokojem w sercu. Gdy twoje problemy z zasypianiem są poważne, można sięgnąć po wyciszające suplementy diety lub leki. Jednak sięgaj po nie tylko w naprawdę kryzysowych sytuacjach.