Jakie są sposoby leczenia schizofrenii? Czy schizofrenię da się całkowicie wyleczyć?

Schizofrenia, inaczej rozdwojenie jaźni jest chorobą psychiczną, która objawia się zniekształceniem myślenia i postrzegania. Osoby z tą diagnozą mają stale urojenia, nawiedzają je halucynacje. Jak leczyć tę ciężką chorobę? 

Ludzkie wyobrażenia na temat schizofrenii bardzo różnią się od danych naukowych. Schizofrenia jest utożsamiana z rozdwojeniem osobowości. Społeczeństwo uważa schizofreników za agresywnych i niebezpiecznych, dlatego najczęstszym rozwiązaniem jest trwałe odizolowanie chorych. Ale czy schizofrenia to jest wyrok?

Diagnostyka i objawy choroby

Schizofrenia ma wiele postaci. Ponadto niektóre jej objawy zaliczane są do objawów innych zaburzeń psychicznych, w tym afektywnych, schizoafektywnych lub psychopatycznych. Z tego powodu diagnostyka, która obejmuje identyfikację samej patologii, jak również jej odmian, może zająć długi czas i jest to od kilku dni do 2-3 miesięcy lub dłużej. Objawy schizofrenii mogą ujawnić się na różne sposoby.

Trudno wymienić pełną listę objawów zaburzeń schizofrenicznych. Zwykle są one łączone w dwie grupy – pozytywną i negatywną. Objawy pozytywne, czyli produktywne obejmują delirium. Często, choć nie zawsze, pojawiają się halucynacje, głównie słuchowe. Niektórym postaciom schizofrenii towarzyszy zespół katatoniczny czyli zaburzenia ruchowe.

Leczenie schizofrenii

Czasami atak schizofrenii ustępuje samoistnie. Jednak takie przypadki są rzadkie, a tego typu choroby powinien leczyć psychiatra. Co do zasady, zwłaszcza jeśli pacjent został przyjęty do kliniki w czasie ataku, leczenie odbywa się w szpitalu.

W fazie negatywnej może być również leczony ambulatoryjnie, będąc w bardziej komfortowych warunkach domowych. Kwestia doboru leków jest dość złożona. Po pierwsze, niektórzy pacjenci są na nie oporni. Po drugie, każdy lek musi być przyjmowany we właściwej dawce, co nie jest łatwe do obliczenia dla pacjenta podczas pierwszego napadu. Dopasowanie leków trwa 2-4 tygodnie, a czasem kilka miesięcy.

Czy można w pełni wyzdrowieć?

Schizofrenia to choroba przewlekła i nieuleczalna. Życie pacjenta w przyszłości, czyli po wykryciu schizofrenii, zależy od konkretnego typu psychopatologii i działań zapobiegawczych.

źródło: https://targizdrowia.pl/ – więcej na temat zdrowia i medycyny