Zwalcz ból głowy domowymi sposobami. Zobacz czy znasz je wszystkie!

Prawie każdy z nas chociaż raz skarżył się na ból głowy. To negatywne uczucie o różnym nasileniu, wprowadza ogromny dyskomfort a nawet sprawia, że cały dzień jest wyjęty z życia. Co robić, jeżeli boli głowa a nie mamy pod ręką tabletki? Wypróbuj koniecznie domowe sposoby!

Unikaj alkoholu

Wcale nie oznacza to, że ból głowy pojawia się tylko po wypiciu poprzedniego dnia solidnej dawki napojów wysokoprocentowych. Alkohol sam w sobie ma działanie wzmagające pojawienie się bóli migrenowych. Jeżeli regularnie przyjmujesz napoje wyskokowe, to ryzyko pojawienia się migreny wzrasta aż trzykrotnie. Dodatkowo, alkohol rozszerza naczynia krwionośne, tym samym powodując ból głowy. I jeszcze ma właściwości moczopędne, więc powoduje utratę elektrolitów, a tym samym, prowadzi do odwodnienia. Z tego również może boleć głowa.

Akupresura

O właściwości akupresury wiadomo już było przed wieloma wiekami. Wydaje się, że na początku XXI wieku, przeżywa swoją kolejną „młodość”. Jeżeli domowymi sposobami chcesz zniwelować ból głowy, spróbuj na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to uciskanie jednego punktu znajdującego się między kciukiem a palcem wskazującym. Po 5 minutach okrężnych masaży, ból głowy powinien ustąpić samoistnie.

Inny sposób wymaga zakupienia maty do akupresury, którą znajdziesz już w granicach 250 zł. Położenie się na niej, na około pół godziny, nie tylko doskonale relaksuje i poprawia sen. Użytkownicy mówią o świetnych właściwościach dotyczących walką z bólem głowy. Używana przez dłuższy czas, niweluje te przykre objawy.

Szanuj swój sen!

Bóle głowy często pojawiają się ze względu na zbyt dużą ilość stresu i brak snu. Doba ma tylko 24 godziny i każdy z nas zapewne chciałby, aby miała więcej. Jeżeli musimy coś nadrobić, zazwyczaj robimy to kosztem snu. A takie zachowanie to rodzaj autoagresji na samym sobie – bez możliwości regeneracji, ciało długo nie podziała bez problemów i będzie dawać oznaki zmęczenia. Jednym z nich jest właśnie ból głowy. Także przede wszystkim – wysypiaj się.

Ból głowy z odwodnienia

Naukowcy i dietetycy od dawna mówią, że każdy z nas, dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, powinien wypijać około dwa litry wody dziennie. Jednak zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, często o tym zapominamy. Picie odpowiedniej ilości wody zapewnia odpowiednią gospodarkę wodną w całym ciele, również dotyczy to naszej głowy. Gdy pijemy za mało i jesteśmy odwodnieni, organizm daje nam to do zrozumienia właśnie przez ból głowy. Być może dwie szklanki więcej wody sprawią, że ból głowy zniknie samoistnie.

Uważaj z kofeiną

Kiedy boli głowa, część z nas sięga po kawę lub herbatę, jako naturalny specyfik na ból głowy. I faktycznie, kofeina czy teina mają niekiedy właściwości poprawiające skuteczność niektórych leków przeciwbólowych dostępnych na rynku. Jednak żeby nie było tak różowo, to ta sama kofeina nie jest absolutnie wskazana w przypadku uczucia bólu o podłożu migrenowym. Zamiast kojącej ulgi, po filiżance kawy odczujemy jedynie jeszcze większy ból.

Kompresy na czoło i kark

Jedną z rad naszych babć, które leczyły się naturalnymi i domowymi sposobami był fakt, aby na ból głowy stosować zimny okład. Sprawdza się zarówno w przypadku gorączki jak i właśnie bólu głowy. Jednak osoby chorujące na cukrzycę oraz borykające się z problemami skórnymi, nie powinny używać tej metody, z uwagi na możliwe powikłania.

Ćwicz jogę!

Bóle głowy często pochodzą nie tyle z konkretnych dolegliwości, ale ze stresu i napięcia. Aby sobie z tym poradzić, wystarczy całkowicie rozluźnić swoje ciało, jednocześnie je rozciągając. I takie zadanie mają właśnie ćwiczenia z jogi, które wykonywane regularnie, pomogą pozbyć się również uporczywego bólu głowy.