Mobility – to coś, czego nie możesz zbagatelizować. Przyda się w każdej dyscyplinie sportu!

Mobilność to jedna z najważniejszych czynności, jakie musi mieć twoje ciało, aby z powodzeniem uprawiać wiele sportów. Są jednak takie dyscypliny, gdzie mobilność twoich stawów jest kluczowa. Co to będzie?

Tutaj mobility to potęga!

Mobilność stawów szczególnie przydaje się kulturystom i zawodnikom crossfittu. Dzieje się tak dlatego, że kluczowe są w tych dyscyplinach przysiady, zarzuty oraz wyciskopodrzuty. Ważne jest to również dla wszelkiego rodzaju sztuk walki. To właśnie mobility stawów biodrowych i barkowych sprawia, że sportowcy nie tylko chronią się przed kontuzjami, ale i zwiększają dynamikę uderzeń oraz kopnięć.

Bardzo dobrze jest pracować nad mobilnością, jeżeli ćwiczysz biegi krótkodystansowe. Sprinty wymagają odblokowania stawów biodrowych. Gwarantują one nie tylko lepsze wyniki, ale i mniejsze ryzyko przeciążenia nóg. Kolejna dyscyplina do pływanie, Nie da się ukryć, że intensywne pływanie, chociażby kraulem sprawia, że obręcz barkowa może być przeciążona. Praca nad mobilnością stawów zrzuca ciężar ze stawów.

Jak pracować nad mobilnością?

Niestety, praca nad zwiększeniem mobilności w stawach nie przynosi błyskawicznych efektów. Co więcej, trzeba na nie czekać kilka miesięcy, jeżeli nie dłużej. Najlepiej wplatać ćwiczenia związane z tym obszarem do swojego codziennego treningu. Narzędzia takie jak rollery, piłki, gumy power band czy taśmy floss band mogą się przydać. Jednak warto uzbroić się w cierpliwość!