Czy umiesz zrelaksować się bez używek?

Piątkowy wieczór – spotykasz się ze znajomymi i zamawiacie po drinku. Albo szykujesz relaksującą kąpiel, koniecznie z kieliszkiem wina. Po stresującym spotkaniu, aby się uspokoić, musisz iść na papierosa? Uważaj, bo to bliska droga do nałogu.

Używki na cenzurowanym

Wypada wspomnieć od razu, że każda używka może stać się nałogiem i jest szkodliwa dla naszego organizmu. Alkohol wypijany w dużych ilościach czy też papierosy lub narkotyki tworzą ogromne spustoszenie. Niejednokrotnie jest to proces nieodwracalny. Dlatego też, warto zastanowić się, czy nie przeszliśmy już do tego szkodliwego etapu.

Zrób sobie zwykły test i spróbuj zrezygnować z alkoholu czy papierosów w standardowych dla siebie sytuacjach. Idąc do wanny, zamiast kieliszka wina weź dobrą książkę. Po stresującym spotkaniu wyjdź na szybki spacer. Zrób inaczej i przekonaj się, czy jeszcze to potrafisz.

Wszystko z umiarem

Nie da się ukryć, że używkami będą również kawa czy czarna herbata. W tym przypadku postaraj się znaleźć również zdrowsze zamienniki. W tej roli dobrze spisze się yerba mate czy chociażby zielona herbata.

Co robić, gdy jest problem?

W tej sytuacji najlepszym co możesz dla siebie zrobić, to udać się po pomoc do dobrego specjalisty. Uzależnienie od używek to potężny nałóg, z którym trzeba pracować holistycznie, od każdej możliwej strony. Zacznij więc od terapii i podążaj nią, aż do momentu, gdy jasno będzie widoczne, że problem przestał zagrażać bezpośrednio twojej codzienności.