Dieta ketogeniczna – dlaczego warto ją stosować?

Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie zyskuje sporo zwolenników. Osoby, które z niej korzystają chwalą się szybkim tempem odchudzania. Dieta ta polega na całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami.

Wbrew pozorom spożywanie sporej ilości tłuszczu w ciągu dnia nie przyczynia się do tycia, ale przyspiesza odchudzanie. Jest to tak zwana ketoza, czyli stan, w którym intensywnie spalamy tkankę tłuszczową.

Dieta ketogeniczna – co warto o niej wiedzieć?

W diecie ketogenicznej powinniśmy wyeliminować spożywanie węglowodanów, czyli cukrów prostych, warzyw i owoców. Oczywiście możemy raz na jakiś czas spożywać te produkty, jednak ich ilość powinna być niewielka. Podstawą diety są dobrej jakości tłuszcze. Tłuste ryby morskie, jaja, oleje zwierzęce i roślinne, a także awokado. Z warzyw możemy jeść brokuły, paprykę, pomidory i ogórki.

Grzyby także mogą znaleźć się w diecie, najlepiej w formie smażonej. Tłuszcze powinny stanowić 65-70% diety. Reszta to białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta ta jest dobra dla osób trenujących, gdyż tłuszcz dostarcza nam sporej ilość kalorii. Jednocześnie zjadane porcje nie są duże objętościowo, co nie obciąża organizmu w czasie wysiłku. Wiele produktów zawierających sporą ilość tłuszczu to także dobre źródło białka. Możemy zaliczyć tutaj jaja, mięso, ryby czy ser żółty.

Dlaczego warto stosować dietę ketogeniczną?

Stosowanie diety ketogenicznej pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego też wiele osób stosuje ten rodzaj diety jako sposób na odchudzanie. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim zgubieniu wagi. Miesięcznie na diecie ketogenicznej możemy spalić nawet kilka kilogramów. Jednocześnie jest mniejsze ryzyko wystąpienia katabolizmu mięśniowego, co jest ważne dla osób ćwiczących.

Początkowy etap diety ketogenicznej jest najtrudniejszy, gdyż organizm musi przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. W ciągu kilkunastu dni wejdziemy w stan ketozy, czyli zaczniemy intensywne spalanie tłuszczu. Wtedy też odczujemy znaczny wzrost energii. Dieta ketogeniczna jest sycąca, dlatego też możemy spożywać mniejszą ilość posiłków w ciągu dnia.