Afty – przyczyny, objawy i leczenie

Afty to częsty i bolesny problem, którego nie możemy ignorować. Co możemy zrobić, aby problemy z aftami nie wpływały negatywnie na nasze samopoczucie?

Skąd biorą się problemy z aftami?

Afty, czyli niewielkie ranki pojawiające się w jamie ustnej, są dość częstym zjawiskiem. Na ich pojawienie się najmocniej narażone są osoby żyjące w silnym stresie oraz osoby borykające się z niedoborami pokarmowymi. Brak odpowiedniej ilości żelaza w diecie oraz niedobory witaminy B12 – oto najczęstsze przyczyny problemu.

Drobne błędy popełniane podczas szczotkowania zębów lub źle dobrana proteza to kolejne przyczyny powstawania aft. Ranki w jamie ustnej mogą być też skutkiem sięgania po zbyt kwaśne pokarmy lub po chipsy, których ostre krawędzie mogą podrażniać jamę ustną.

Jak w porę rozpoznać afty?

W przypadku aft objawy są bardzo charakterystyczne. Zwykle pierwszym symptomem jest miejscowe mrowienie oraz ból w jamie ustnej. Z czasem w jamie ustnej pojawiają się niewielkie, za to bardzo uciążliwe owrzodzenia, które mogą utrudniać wykonywanie takich czynności, jak jedzenie czy mówienie.

Zwykle afty po kilku dniach same ustępują, nie powinniśmy ich jednak ignorować. Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że na naszych policzkach lub na podniebieniu pozostaną uciążliwe blizny. Zdarza się również, że afty przyczyniają się do ogólnego osłabienia organizmu, a ich rozwojowi towarzyszy gorączka. Co możemy zrobić, aby uniknąć potencjalnych komplikacji?

Jak skutecznie walczyć z aftami?

Leczenie aft może przybierać różne formy. Czasem pomocna okazuje się maść łagodząca bolesne owrzodzenia, czasem płyny do płukania jamy ustnej, w których pojawia się solidna porcja antybiotyków. W najpoważniejszych przypadkach lekarz może się zdecydować na przeprowadzenie prostego zabiegu, polegającego na laserowym usuwaniu owrzodzenia.

Jeśli chcemy wykorzystać naturalne metody leczenia aft, możemy wykorzystać płukanki z takich roślin leczniczych, jak rumianek czy gorzknik kanadyjski. Pomogą one złagodzić ból i sprawią, że afty przestaną być aż tak uciążliwym problemem.