Dlaczego warto zainteresować się medytacją, aby zmotywować swoich pracowników?

W trosce o dobre samopoczucie pracowników w firmie, mnożą się techniki służące spójności grupy lub integracji w zespole. Dziś o medytacji mówi się w mieście i stosuje się ją w firmach. Powiększ tę nową technikę motywacji.

Jakie są korzyści z medytacji w pracy?

Medytacja przynosi wiele korzyści pracownikom i jest na ogół prawdziwym czynnikiem motywacji i efektywności. Niektóre firmy przyjęły nawet medytację jako technikę menedżerską i mają specjalne pomieszczenia do jej praktykowania w spokojnym otoczeniu.

Po pierwsze, medytacja sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich w zespole. Rzeczywiście, dla pracowników fakt wspólnej medytacji zachęca do dzielenia się i pozwoli wszystkim lepiej się poznać. Relacje międzyludzkie w środowisku pracy są kluczową kwestią dla sukcesu i integracji pracownika. Jeśli na początku może wywołać kilka śmiechów, na ogół związanych z relaksem, szybko może stać się prawdziwą praktyką.

Medytacja jest znana z tego, że ma znaczący wpływ na stres i koncentrację. Ponieważ praca jest jedną z głównych przyczyn stresu u ludzi, medytacja pozwoli osobie zmniejszyć napięcie w pracy, jednocześnie skupiając się na swoich celach. Jest to czas dla pracownika, aby zrobić sobie przerwę w okresie pełnym wyzwań, czas, aby odetchnąć i pozwolić swojemu mózgowi na ponowne skoncentrowanie się na przyszłych celach. Medytacja jest również kluczowym momentem do podejmowania ważnych decyzji, pozwalając osobie zrobić krok do tyłu i uniknąć przejęcia kontroli przez emocje.

Innym powodem, dla którego medytacja jest tak popularna, jest fakt, że dzięki niej pracownicy rzadziej są nieobecni! Tak, udowodniono, że medytacja poprawia sen i zapobiega chorobom. Co ważniejsze, metoda ta pozwala uniknąć ryzyka wypalenia zawodowego, wyczerpania zawodowego, które staje się obawą każdego menedżera o swój zespół. Zaburzenia te wynikają z przeciążenia pracą i zbyt dużego stresu, którego kluczem pozostaje medytacja.

Jak wdrożyć medytację w firmie?

Medytacja w strukturze może być ustanowiona na różne sposoby. Można doskonale zorganizować czas przerwy dla pracowników, w którym medytacja będzie nadzorowana, udostępniając im specjalnie wyposażone do tego celu pomieszczenie.

Firma może również zdecydować się na zorganizowanie sesji medytacyjnych, w systemie zmianowym lub według indywidualnych życzeń, na przykład z samego rana lub po obiedzie. Bardziej ogólnie, możesz dać im dostęp, kiedy poczują taką potrzebę.

W celu wdrożenia tej techniki medytacyjnej, wyspecjalizowane firmy oferują interwencję w samym przedsiębiorstwie, aby wprowadzić ten proces wśród pracowników, poprzez okrągłe stoły, seminaria, sesje wideo lub pracę zespołową. Pomaga to wprowadzić tę praktykę w firmach i uświadomić korzyści tym, którzy mogliby uznać ją za stratę czasu.

Wprowadzenie medytacji do miejsca pracy jest mądrym wyborem, ponieważ wprowadza ona spokój i dobre samopoczucie do środowiska pracy, a tym samym znacząco poprawia efektywność pracowników.

Choć ta technika może być jeszcze przez niektórych postrzegana jako nieciekawa, sprawdziła się w dużych firmach, takich jak Facebook, Google czy Twitter.