Warto poznać siebie dla siebie samego zwłaszcza w nawracającej depresji

Poznanie siebie jest rzeczą, która całkowicie zmienia nasze życie. Odkrywając siebie jesteśmy w stanie zapanować nad wieloma sytuacjami w swoim życiu. Możemy kształtować swój charakter, korygować swoje złe przyzwyczajenia a nawet kształtować otaczających nas ludzi i w ogóle wpływać na kształt całego świata.

Odkrywanie samego siebie jest bardzo ciekawe, bo poprzez to dowiadujemy się sami o sobie takich rzeczy, których dotychczas nie znaliśmy. Bywa, że inni to w nas widzieli a my sami nie widzieliśmy tego w sobie. I dopiero odkrycie samego siebie dało nam taką świadomość.

Jak odbywa się odkrywanie samego siebie?

Odkrywanie samego siebie nie odbywa się jednorazowo. To jest proces trwający przez całe życie. Ważne jest aby nieustannie odkrywać siebie samego. Warto poznać nie tylko swoje cechy charakteru, swoje zdolności, swoje zalety i wady, swoje słabości i mocne strony, lecz również poprzez poznanie samego siebie jesteśmy w stanie sobie samemu pomóc na przykład w chorobie lub w trudnej życiowej sytuacji.

Każdy człowiek jest sam dla siebie najważniejszy, bo przebywa ze sobą od chwili narodzin do śmierci. I podczas, gdy inni przychodzą i odchodzą z naszego życia, każdy z nas ze sobą zostaje na zawsze. I dlatego warto poznać siebie bardziej niż kogokolwiek innego.

Poznać siebie dla swojego dobra, dla swojego rozwoju i dla własnej wiedzy i satysfakcji. Poznając siebie wiemy co nas raduje, co uszczęśliwia, co sprawia że czujemy się dobrze, że jesteśmy spełnieni i szczęśliwi. Jak również wiemy co nas zasmuca, gnębi, dokucza i zatruwa życie. Z biegiem czasu pracując nad poznaniem siebie nauczymy się wyczuwać swoje stany emocjonalne, kontrolować je i nawet zapobiegać tym nas gnębiącym i gorszym w naszym życiu. W wielu stacjach jest to bardzo dobry sposób a zwłaszcza w przypadku nawracającej i męczącej depresji.

Walka z depresją poprzez swoją świadomość

Świadomość siebie i swoich odczuć sprawia, że możemy skutecznie walczyć ze stanami depresyjnymi, które nam często lub nawet tylko sporadycznie dokuczają.

Depresja jest chorobą cywilizacyjną. Jest zmorą naszych czasów i niestety z każdym rokiem wykazuje tendencję wzrostową. Do jej powstania przyczynia się wszechobecny dziś stres i nieumiejętność nad nim zapanowania, nieustanny pęd życia, chroniczny brak czasu dla siebie i na najważniejsze życiowe wartości, stosowanie używek, jak również ogólne zatrucie środowiska i tym samym zmniejszenie odporności organizmu pod względem nie tylko fizycznym, lecz również pod względem psychicznym.

Świadomość tego, jak się czujemy i wiedza na temat depresji, jak i wiedza oparta na własnej praktyce dotyczącej walki z depresją podczas wcześniejszych epizodów pozwala skutecznie zapobiec rozwinięciu się kolejnego epizodu depresji. Powszechnie wiadomo, że widza to władza. W tym przypadku wiedza ogólna o depresji oraz wiedza o sobie i swoim samopoczuciu pozwala skutecznie walczyć z tą chorobą gnębiącą dziś miliony ludzi na całym świecie i to niezależnie od wieku, bo chorują na depresję nie tylko starsze osoby, lecz także coraz częściej osoby młode a nawet dzieci w wieku szkolnym.

Sam na sam ze swoją depresją

Poznanie swoich indywidualnych możliwości na walkę z depresją jest bardzo ważne, lecz nie musi stanowić sposobu, czy lekarstwa dla innej cierpiącej na załamanie nastroju osoby, gdyż to co pomaga jednemu człowiekowi niekoniecznie musi być skuteczne dal innej osoby walczącej z depresją.

Każda osoba musi podejść do swojej choroby indywidualnie poprzez poznanie samego siebie. I zwrócenie uwagi na to, czy w tym konkretnym przypadku pomogą wyłącznie antydepresanty, czy może pomoże rozmowa z psychologiem lub tylko spotkania i wyjścia z przyjaciółmi, miła atmosfera, śmiech, muzyka, rozrywka.