Wegetarianizm a suplementy – co warto wiedzieć?

Czym właściwie jest wegetarianizm? To celowe wykluczenie z diety wszelkich produktów mięsnych oraz tych pochodzenia odzwierzęcego.

Najczęstsze przyczyny przejścia na wegetarianizm to pobudki moralne, wegetarianie uważają, że zwierzęta również mają prawo do życia, przez co odmawiają spożywania ich mięsa. Zdarza się jednak, że taka dieta może być konieczna z przyczyn zdrowotnych.

Suplementy diety dla wegetarian

Bez względu na powody, dla których wykreśliliśmy z naszej diety mięso warto pamiętać o potrzebach naszego organizmu. Jedną z tych potrzeb z pewnością jest witamina B12, która w sposób naturalny uzupełniana jest poprzez jedzenie produktów odzwierzęcych.

Niedobór tej witaminy może prowadzić do pewnego rodzaju niedokrwistości, co z kolei przyczynia się do chorób neurologicznych, które mogą doprowadzić do stałego uszkodzenia układu nerwowego. Wapń to również ważny składnik dla człowieka. Jego brak powoduje osłabienie kości, co może doprowadzić do osteoporozy oraz częstszych złamań. Kolejnym istotnym elementem są kwasy omega 3.

Te pozyskiwane są przez organizm przede wszystkim poprzez spożywanie ryb. Wspomagają one pracę serca oraz układu krążenia, a także dbają o wzrost we krwi HDL, potocznie „dobrego cholesterolu”, i obniżają poziom LDH, czyli „złego cholesterolu”.

Więcej informacji dotyczących suplementacji oraz różnych diet przeczytasz na blogu https://www.esuplementy.pl/.

Przy diecie wegetariańskiej warto jeszcze pamiętać o utrzymywaniu w organizmie na odpowiednim poziomie jodu, witaminy d3, żelaza oraz białka. Ludzki organizm jest jak maszyna, w której muszą działać wszystkie trybiki. Warto zadbać o prawidłową suplementację, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób i problemów zdrowotnych.